Протистояння НАТО і Росії за Полярним колом загострюється - The Economist

Поділитися
Протистояння НАТО і Росії за Полярним колом загострюється - The Economist © militaryreview.su
Військові навчання в Баренцевому морі сигналізують про те, що суперництво між державами охоплює кожен океан.

Баренцове море - не гостинне місце для відвідувачів. "Часті сніжні бурі... протягом багатьох годин завалюють все довкола снігом", - писав британський підводник, відправлений туди, щоб шпигувати під час холодної війни. "Ми зіткнулися з жахливими бризками, які перетворились у лід ще до того, як вразили наші обличчя". Американські і британські військові кораблі не проводили навчання там з 1980-х років, поки вони не повернулися туди минулого тижня, пише The Economist.

1 травня флотилія з двох американських есмінців, атомного підводного човна, корабля підтримки і далекого морського патрульного літака, а також британського фрегата, відпрацьовували свої навички з пошуку ворожих підводних човнів в Норвезькому морі. Це не незвично; В останні роки НАТО знову відкриває для себе інтерес до холодної війни в Арктиці. Наприклад, у 2018 році американський авіаносець вперше за 30 років увійшов в Північний полярний круг під час масштабних навчань в Норвегії.

Але 4 травня деякі з кораблів відпливли далі на північ в Баренцове море разом з третім есмінцем, залишаючись там до самого Дня 8 травня. Російському флоту, чий потужний Північний флот базується поруч в Сєвероморську, повідомили про це заздалегідь, і він вітав своїх відвідувачів живими торпедними навчаннями.

Рішення про відправку есмінців було сміливим. Перша мета полягала в тому, щоб показати, що COVID-19 не затупив мечі, незважаючи на те, що вірус вибив з ладу американський і французький авіаносці. Інша - заявити про свободу судноплавства перед обличчям введення Росією правил по Північному морському шляху (ПМШ), проходу між Баренцевим морем і Тихим океаном, який стає все більш судноплавним у міру танення льоду. Хоча вчення минулого тижня не ввійшло в зону ПМШ, воно натякає на готовність зробити це в майбутньому.

У більш широкому сенсі, Арктика є зростаючим фактором у планах оборони НАТО. В останні роки Росія підсилила свій Північний флот. Підводна діяльність флоту знаходиться на найвищому рівні з часів холодної війни, і нові човни країни непомітні і добре озброєні. В результаті, "акустична перевага" альянсу - його здатність виявляти підводні човни на більших відстанях, ніж це може робити Росія - "різко звузилася", вважає Міжнародний інститут стратегічних досліджень.

Основне завдання російських підводних човнів - оборонна: захистити "бастіон", район в Баренцевому і Охотському морях, де патрулюють його власні атомні підводні човни з балістичними ракетами. Але адмірали НАТО стурбовані тим, що в конфлікті це може становити більш широку загрозу альянсу. Окремі російські військово-морські сили, відомі як Головне управління глибоководних досліджень,, також можуть бути націлені на підводні кабелі, які перетинають атлантичний океан.

Завдання знайоме. Більшу частину холодної війни союзники прагнули ліквідувати радянський флот в Арктиці, організувавши блокування через так званий "розрив GIUK", транзитний маршрут між Гренландією, Ісландією і Великобританією, який був заповнений підводними постами для прослуховування. Тепер ця місцевість знову в центрі уваги, і НАТО знову вкладає кошти в протипідводні можливості, після десятиліть застою.

Але глибоководного захисту може бути недостатньо. Нове покоління російських корабельних ракет, здатних вразити кораблі НАТО або територію з крайньої півночі "розриву GIUK", представляє "принципово нову і складну загрозу", резюмує Міжнародний інститут стратегічних досліджень. Подібні побоювання привели до того, що адміністрація Рейгана зайняла більш наступальну військово-морську позицію, відправивши війська в морській бастіон Радянського Союзу - "тримаючи ведмедя в своєму лігві", як одного разу сказав британський депутат. "Мене вразила схожість з 80-ми", - говорить Ніклас Гранхолм з Шведського оборонного дослідницького агентства. "Передова морська стратегія, полягає в тому, щоб зблизитися з російським Північним флотом, а не зустрічати його далі на півдні."

Читайте також: Коронавірус: олімпійський комітет готовий скасувати Олімпійські Ігри за рекомендацією ВООЗ

Раніше повідомлялось, що російський винищувач небезпечно перехопив літак американських ВМС. Перехоплення тривало близько 42 хвилин.

Також, стратегічні сили США перевели на надзвичайний стан у зв'язку з пандемією. Службовці на командних пунктах міжконтинентальних балістичних ракет (МБР) "Мінітмен-3", були переведені на надзвичайний стан.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі