У центрі ЗНО пояснили, чому не можна скасувати іспити за прикладом Британії

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Заступниця директора УЦОЯО зазначила, що ЗНО-2020 бути.

Україна не може скасувати випускні, і відповідно, вступні іспити, як це вирішили зробити у Британії через поширення коронавірусу Covid-19, адже британська система модель освіти з її Key Level абсолютно відрізняється від української, повідомила ZN.UA заступниця директора Українського центра оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко. Вона зазначила, що якщо дозволити вступ лише за шкільним атестатом, то до вишів вступлять не ті абітурієнти, які краще підготовані.

"У наших школах оцінювання доволі суб'єктивне, оскільки вчитель спілкується тільки зі своїми учнями і часто не бачить учнів інших шкіл. Учителі гімназій і ліцеїв мають дуже високі вимоги, водночас сільські вчителі, на жаль, часто мало вимагають від свої учнів. Тому оцінювання, яке пропонувалося вчителями упродовж навчання не може бути критерієм вступу, воно поставить випускників у нерівні умови, а заручниками цієї ситуації стануть учні з найкращих шкіл", - зазначила Вакуленко.

Вона вказала на те, що окрім випускних іспитів у формі ЗНО та ДПА в українській середній освіті немає єдиного інструменту підсумкового оцінювання із адекватними процедурами. Єдиний інструмент – це завдання, які розробляються централізовано, а не самою школою, пояснила Вакуленко.

"Тому середній бал шкільного атестата не завжди відображає реальний рівень випускника школи на фоні всієї країни. У будь-якому класі є ті, хто отримують високі оцінки, як і ті, хто отримує низькі оцінки, але чи відмінники всіх шкіл однаково добре знають математику, українську мову чи фізику? Не думаю. Отже, якщо запровадити вступ лише за атестатом, може статися так, що до вишів вступлять зовсім не ті, хто дійсно краще підготовлений", - додала заступниця директора УЦОЯО.

Водночас у Британії є система іспитів, у яких використовують завдання, розроблені централізовано, а не кожним закладом освіти. Такі іспити є обов'язковими на кожному ключовому етапі шкільного навчання. Вони добре показують реальну успішність учнів. Окрім того, перед вступом до університету, британські учні навчаються за спеціальними програмами – А-level. Для вступу до цих курсів учні також складають іспит.

"Тобто Британія цього року дозволила без екзаменів вступити тим, хто уже пройшов серйозні випробування і довів свою спроможність навчатися у вишах. А схвалити таке рішення держава змогла тому, що багато років тому вона створила умови для об'єктивного оцінювання учнів під час здобуття ними освіти, а також для фіксації навчального поступу кожного учня в електронній базі даних. В Україні подібний підхід можна буде використовувати, коли повною мірою запрацює Стратегія освітніх оцінювань до 2030 року, тобто за оптимістичного сценарію у 2027 році", - додала Вакуленко.

Вона повідомила, що Міністерство освіти і науки спільно з УЦОЯО працюють над адаптацією окремих складових процедури проведення ЗНО до непростої ситуації, що склалася.

"Одне ми можемо і маємо гарантувати - ЗНО-2020 відбудеться!", - заявила Вакуленко.

Читайте також: ЗНО відбудеться, МОН відпрацьовує кілька сценаріїв розгортання подій — заступник міністра освіти

Нагадаємо, 23 березня у Великій Британії посилили карантинні заходи у зв'язку з поширенням коронавірусної інфекції Covid-19. Перед цим Міністерство освіти Великої Британії повідомило про скасування всіх іспитів для отримання шкільного атестата - General Certificate of Secondary Education. Британські вчителі будуть визначатимуть "середню" оцінку для кожного учня, ґрунтуючись на попередніх здобутках, курсової оцінки і оцінки вчителів. Методику розрахунку оцінок повинна сформувати Ofqual - аналог УЦОЯО.

Учням, які все ж не будуть згодні з оцінками, надасться можливість здати іспити в 2021 році, або як тільки з'явиться така можливість.

В Україні ж з 12 березня діє карантин, в рамках якого, зокрема зупинено навчальний процес по всій державі. Оксана Онищенко у своїй статті для ZN.UA "Чарівний стусан карантину" зібрала корисні посилання, які стануть у нагоді під час карантину і батькам, і вчителям, а також пояснила плюси та мінуси дистанційного навчання.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі