Україна12 квітня 2020 13:09 У НСЗУ розповіли, як політичне перезавантаження вдарило по медреформі Організаційна робота щодо по підготовки до другого етапу закінчилася зі зміною уряду в березні 2020 року. Другий етап реформи в Україні на практиці вийшов фрагментарним, pixabay.com

Через зрив підготовки до другого етапу медичної реформи результат вийшов фрагментарним, а всі претензії незаслужено дісталися Національній службі охорони здоров'я, розповіла в інтерв'ю ZN.UA очільниця НСЗУ Оксана Мовчан.

"Дуже часто, коли йдеться про спровоковані реформою зміни, ми отримуємо критику не за адресою. Реформа є комплексною. НСЗУ зі своїм проєктом "Програма медичних гарантій" – лише один з гравців, платник, який пропонує механізм і володіє даними", - розповідає Мовчан.

Щоб імплементувати заплановану модель, дозволити їй прижитися на тілі країни, потрібні злагоджені дії всіх гравців, наголошує вона.

"Щоб реформа пройшла гладко і завдала якомога менше шкоди (бо реформа – це завжди стрес), учасники повинні бути підготовлені до процесу, тоді він буде не таким болісним", - пояснює голова НСЗУ.

Але організаційна робота в Україні закінчилася зі зміною уряду Олексія Гончарука на уряд Дениса Шмигаля.

Так, у лютому в представників Нацслужби здоров'я були заплановані зустрічі з усіма областями, встигли провести лише чотири – в Луганській, Донецькій, Рівненській і Волинській областях.

Через те, що підготовча робота обірвалася, і переговори не були проведені, результат вийшов фрагментарним.

Є області, де, за словами Мовчан, представлені дуже круті ініціативи, і їх багато: "Наприклад, у Чернігівській. У медустановах, де медперсонал був скорочений, місцевий бюджет виділив фінансування (12 тисяч гривень) на кожного медпрацівника, щоб вони могли перепрофілюватися на надання паліативної допомоги або реабілітації".

Але через політичне перезавантаження і ротацію керівників низки областей (у деяких немає профільних заступників або не призначений керівник департаменту охорони здоров'я), весь необхідний комплекс переговорів і дій не був відпрацьований. Від чого в першу чергу страждають, звичайно, медустанови, лікарі, які там працюють, та пацієнти.

"Зараз ми наново будуємо партнерські відносини, щоб допомогти пом'якшити ефект реформи в кожній конкретній області", - додала Оксана Мовчан.

Читайте також: Світовий банк виділить $ 135 млн на медреформу

Докладніше про старт другого етапу медреформи і готовність до нього України читайте в інтерв'ю Алли Котляр з головою НСЗУ Оксаною Мовчан "У старту другого етапу реформи умови були більш жорсткими" у ZN.UA.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
ПОПУЛЯРНІ: